Haberler

Volkan Işık Akademi'den Yakıt Tüketim Testi

Volkan Işık Akademi'den Yakıt Tüketim Testi
Fransız otomobil üreticisi Peugeot, Volkan Işık Akademi işbirliğinde benzinli motorlarının verimliliğini ve yakıt ekonomisini Türkiye yol şartlarında ispat etmek için D Segmenti’ndeki yeni modeli 508 ile ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen bir "yakıt tüketim" testine imza attı.

Deneyimli ve uzman ekibi ile çok sayıda otomotiv firmasının etkinliklerine imza atan ve her geçen gün test ve tanıtım organizasyonlarına bir yenisini eklemeye devam eden Volkan Işık Akademi, son olarak ekibi ile birlikte Peugeot’un yeni modeli 508 ile Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen yakıt tüketim testini gerçekleştirdi.
 

Bir depo benzinle Edirne'den Hatay'a
Volkan Işık’ın deneyimli eğitmen kadrosu tarafından Edirne’den start alınan tüketim testinde Hatay il sınırına kadar süren 1531 kilometre uzunluğunda bir yolculuk geride bırakıldı. 30 saat süren yolculuk sırasında konaklama da dahil olmak üzere genel ihtiyaçlarla birlikte yaklaşık olarak 12 saat mola verildi. Edirne, Çanakkale, İzmir, Uşak, Afyon, Konya, Adana ve en sonunda Hatay olacak şekilde belirlenen rotada, bir depo benzin ile 1531 kilometrelik bir yolun geride bırakılması sağlandı. Seyahat boyunca Total Excellium benzini ve Total Quartz Ineo ECS 5W-30 motor yağı kullanıldı. 

Test koşulları çok değişkendi
Test, değişken hava koşulları altında gerçekleştirildi. Gündüzleri 35-36 derecelere varan hava sıcaklıkları gece 11-12 derecelere indi. Güzergah boyunca izlenen yolda şehir içi geçişleri, trafik ışıkları, yol çalışmaları, molalar için sıklıkla otomobilin durmasına neden olan olaylarla karşılaşıldı. Ayrıca belirlenen yol üzerinde Kazdağları (Çanakkale), Spil Dağı (Manisa) ve Toros Dağları geride bırakıldı. 

Test güzergahında otoyol kullanımı ise toplam rotanın sadece yüzde 15’lik bir bölümünü kapsıyordu. Geride bırakılan tüm yollar şehiriçi trafik koşullarındaydı. Geçilen tüm yollarda trafik kurallarına her an uyum sağlandı.

Testin sonucunda ise benzersiz bir başarı yakalandı. Dizel motorlar için dahi önemli bir başarı sayılabilecek olan 100 kilometrede sadece 4,7 litrelik bir tüketim sonucu benzinli bir araç ile elde edilmiş oldu. Bu tüketim değeri ortaya çıkarken aracın yol boyunca ortalama hızının 72 km/s olduğu gözlemlendi. 72 litrelik yakıt deposu bulunan 508’in bir depo yakıt ve 100 kilometrede 4,7 litrelik tüketim değeri ile 1531 kilometreyi geride bıraktığı ispatlandı. Bu sonuçlar Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED tarafından onaylandı.

Detaylı bilgi için 
0555 832 01 01
0212 641 20 40